Bieszczady
Bieszczady znajdują się we wschodniej części wielkiego łuku Karpat. W Polsce leży jedynie zachodnia część tego regionu, zajmując południowo -wschodnie krańce naszego kraju. Bieszczady są obszarem wyjątkowym pod względem fauny, flory, budowy geologicznej i krajobrazu. Bieszczadzki Park Narodowy jest ogromny (5725 ha). Prócz tego w Bieszczadach istnieje 11 rezerwatów (nie licząc tych objętych przez park narodowy po jego rozszerzeniu) i liczne pomniki przyrody. Otulinę parku narodowego stanowią 2 utworzone w 1992 r. parki krajobrazowe: Ciśniańsko-Wetliński i Doliny Sanu.
Polska część Bieszczadów zawiera następujące pasma górskie:
- Pasmo Wysokiego Działu – zwane także pasmem Wołosani (1071m.) i Chryszczatej (997m)
- Pasmo Graniczne – które oddziela Polskę od Słowacji linią od przełęczy Łupkowej po Kremenaros, oraz od Ukrainy od Kremenaros po przełęcz Użocką. Największym szczytem pasma jest Wielka Rawka (1307m)
- Pasmo Połonin – wraz z przebiegającymi w poprzek dolinami Prowczy i Wołosatego, ciągnące się od Smereka (1222m) przez Połoninę Wetlińską (1253m) i Caryńską (1297m) po grupę Tarnicy (1346m) i Rozsypaniec, gdzie łączy się z pasmem granicznym.
- Pasmo Łopiennika (1069m) i Durnej (979m) – wraz z krótkim pasmem Falowej oddzielonym od niego doliną Solinki.
- Pasmo Otrytu – na północ od sanu z najwyższym szczytem Trohańcem (939m)